sobota, 13 lutego 2016

Rodzaje rusztowań



Rusztowania mają szerokie zastosowanie w budownictwie.  Są niezbędne  w większości prac wykończeniowych na wysokościach. Wybór odpowiedniego rodzaju rusztowań uzależniony jest zakresu oraz rodzaju wykonywanych prac. Jakie wyróżniamy typy rusztowań oraz jakie mają zastosowanie?


Rusztowania ramowe

Tego rodzaju rusztowania są łatwe w instalacji oraz szybkie zarówno w montażu, jak i demontażu. Zbudowane są z płaskich ram, a ich konstrukcja jest sztywna, co zapewnia ich dużą funkcjonalność. W ich montażu stosuje się również różnego rodzaju wsporniki, dzięki którym można zmieniać szerokość pomostów. Rusztowania ramowe wykorzystuje się pracach  na budynkach mieszkalnych.

Rusztowania rurowo-złączkowe

Są one wykonane z rur stalowych. Tego typu rusztowania mają uniwersalne zastosowanie, choć  wymagają większego wkładu pracy w ich montaż oraz demontaż  Składają się one, oprócz stalowych rur, ze złączy wzdłużnych, krzyżowych oraz obrotowych, podstawki, płyty pomostowe, bale, drabinki przystawne, podkłady i deski.

Rusztowania warszawskie

Tego typu rusztowania są wykorzystywane do drobniejszych prac, na przykład prac konserwatorskich oraz tynkarskich, a także przy myciu okien  oraz pracach malarskich.  Są one proste w montażu i demontażu, a poszczególne elementy są łączone specjalnymi złączami czopowymi. Tego typu rusztowania zwykle są wysokie maksymalnie na 4 metry. Należy jednak zadbać o to, aby rusztowanie stało na stabilnej, płaskiej i równej powierzchni. 


Rusztowania przejezdne

Rusztowania tego typu nazywane są również wieżowymi. Składają się one z ram z kółkami oraz pomostów, balustrad i poręczy. Jest to typ rusztowań ruchomych, czyli mobilnych, dzięki którym możliwe jest zmienianie stanowisk pracy.
Montaż oraz demontaż rusztowań warto zlecić profesjonalnym firmom, które dysponują doświadczonym i przeszkolonym zespołem fachowców.
Polecamy:  rusztowania Jelenia Góra -  firma świadcząca usługi wynajmu i montażu rusztowań