poniedziałek, 23 maja 2016

Problemy ze stawami


Skąd ten ból stawów?
Ból stawów może mieć różne przyczyny. Można je podzielić na niezapalne, będące wynikiem urazu - są to zwichnięcia i złamania oraz zapalne, związane ze stanem zapalnym w tkankach stawu. Okolice, w których najczęściej pojawia się ból to: odcinek lędźwiowy kręgosłupa, staw kolanowy oraz staw biodrowy. U osób młodych ból stawu jest najczęściej związany z przeciążeniem otaczających go ścięgien, więzadeł i torebek stawowych. U osób starszych przyczyną bólu jest najczęściej choroba zwyrodnieniowa lub reumatoidalne zapalenie stawów.

Co zrobić, gdy pojawia się ból stawu?
Jeśli ból stawów nie ustępuje po kilku dniach lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak obrzęk stawu, gorączka, poranna sztywność stawu to oznaka, że problem jest poważny i należy udać się do lekarza. Lekarz dokona rozpoznania: określi, czy ból występuje w obu stawach, jaka była konkretna przyczyna pojawienia się bólu, czy ból występuje podczas ruchu czy w spoczynku, w jakich porach dnia jest nasilony i zastosuje odpowiednie leczenie.

Kiedy należy zgłosić się do fizjoterapeuty?
Równocześnie z podjęciem leczenia farmakologicznego warto zgłosić się do fizjoterapeuty. Fizjoterapia jest ważnym elementem leczenia bólu stawowego, dlatego warto z niej skorzystać, jeśli chcemy powrócić do sprawności po chorobie.
Jeśli odczuwamy ból z powodu zwyrodnienia stawu, fizjoterapeuta zaleci ćwiczenia w odciążeniu bolącego stawu. Jest to konieczne, ponieważ pozwoli to uniknąć powstawania dalszych uszkodzeń. Po pewnym czasie, gdy dolegliwości bólowe ustąpią, rozpocznie ćwiczenia wzmacniające oraz zwiększające zakres ruchomości w stawie. A jeżeli korzystamy z fizjoterapii z powodu urazu, to kilka zabiegów np. masażu zapobiegnie pogłębianiu urazu, a nawet go wyeliminuje.
Polecamy: fizjoterapeuta Wrocław - profesjonalna terapia manualna

Zabiegi fizjoterapeutyczne są świetnym uzupełnieniem rehabilitacji, a że mamy ich wiele do wyboru, mogą pomóc w najróżniejszych przypadkach.