Fizjoterapeuta, to trzeci co do liczebności, po lekarzach i pielęgniarkach, zawód medyczny w Polsce. Specjaliści z tego obszaru medycyny zajmują się zwłaszcza leczeniem zachowawczym, z wyłączeniem leczenia farmakologicznego. Obecnie coraz częściej docenia się ich pracę i coraz chętniej słyszy się o tym, że lekarze kierują do fizjoterapeuty swoich pacjentów.
Zadania fizjoterapeuty
Ich rola staje się bardzo istotna z uwagi na częstsze występowanie schorzeń o podłożu neurologicznym, kardiologicznym, a także co niezwykle ważne chorób związanych ze starzeniem się społeczności.
Spektrum zadań jakie obejmują pracę fizjoterapeuty jest znaczny, przede wszystkim polega na odpowiednim dobieraniu i przeprowadzaniu badań diagnostycznych, które następnie służą tworzeniu i weryfikacji programu fizjoterapii, w tym też rehabilitacji osób z różnymi zaburzeniami, zgodnie z ich potrzebami, a także biorąc pod uwagę zmieniający się ich stan kliniczny.
Kiedy zatem warto poprosić lekarza bądź samemu poszukać fizjoterapeuty?
Fizjoterapia najczęściej kojarzona jest przez pacjentów, jako dziedzina obejmująca i zajmująca się osobami z dysfunkcjami narządów ruchu, różnego rodzaju dolegliwościami ze strony układu mięśniowo – szkieletowego. Ale to nie wszystko i nie każdy ma świadomość, że inną grupą klientów fizjoterapeuty stanowią osoby z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego, po przebytych udarach, krwotokach.
Niemałą liczbę stanowią też osoby, które mają za sobą pobyt w szpitalu z powodu różnych chorób wewnętrznych i z uwagi na ograniczoną wydolność wysiłkową oraz związane z tym zaburzenia także potrzebują fizjoterapii. To z pewnością niemała gama przypadłości, które kwalifikują nas do tego, by zwrócić się o pomoc do specjalisty. Ten następnie powinien przeprowadzić z nami skrupulatny wywiad i na jego podstawie zaproponować terapię.
Warto też dodać, że tylko zaangażowanie i czynny udział pacjenta oraz wiedza i oddanie ze strony terapeuty przyniosą pozytywne rezultaty.