czwartek, 18 sierpnia 2016

Rejestr długów sposobem na dłużnika



Weryfikacja potencjalnych kontrahentów czy klientów przez różne firmy to obecnie konieczność. Bazy prowadzone przez BIK, BIG czy KRD umożliwiają sprawdzenie dłużników, którzy zalegają z płatnościami nie tylko względem banków, ale również mają opóźnienia w regulowaniu zobowiązań względem swoich kontrahentów.



Bazy dłużników - jak zgłosić nierzetelnego kontrahenta


Najpopularniejsze są bazy BIK, które są wykorzystywane przez banki i firmy pożyczkowe, gdy klient wnioskuje o kredyt czy pożyczkę gotówkową. Jednak oprócz zaległości w spłacie kredytów klienci mogą mieć opóźnienia także przy opłacaniu faktur. Z takimi kontrahentami mają zwykle do czynienia przedsiębiorcy, którzy mogą dochodzić należności przed sądem. Jest to jednak długotrwały proces, który nie zawsze kończy się uregulowaniem zobowiązania. Dużo prostsze rozwiązanie proponuje Krajowy Rejestr Długów, który pozwala na wprowadzenie do bazy nazwisk klientów indywidualnych czy nazw nierzetelnych firm. W wielu sytuacjach dopisanie dłużnika do bazy nierzetelnych kontrahentów motywuje go do uregulowania zaległości finansowych.
Sprawdź również: KRD opinie

Dopisanie dłużnika czy windykacja


Usługi KRD nie ograniczają się jedynie do możliwości wpisania dłużnika do rejestru. Przedsiębiorstwa mogą również skorzystać z możliwości wystawienia wezwania do zapłaty na koszt dłużnika oraz przeprowadzenia kompleksowej windykacji. W tym przypadku, zgodnie z zapisami Ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, wszelkie koszty związane z windykacją ponosi dłużnik, natomiast wierzyciel otrzymuje zaległe należności.

Prowadzenie rejestru dłużników przez KRD daje możliwość nie tylko dopisania czy jednokrotnego zweryfikowania kontrahenta przed zawarciem z nim umowy. Dzięki prowadzonym rejestrom przedsiębiorcy uzyskali możliwość regularnego sprawdzania kondycji finansowej swoich kontrahentów także w trakcie podjętej już współpracy.