Otwarte granice w Unii Europejskiej i coraz większa dostępność w podróżowaniu i życiu w innych krajach sprawiła, że w Polsce zaczęło się pojawiać sporo osób szukających zatrudnienia. Jak znaleźć kandydatów do pracy, którzy posiadają inną narodowość, niż polska? Jak wygląda legalna procedura i jak mieć pewność, że cały proces odbędzie się zgodnie z prawem? Przeczytaj, co należy wiedzieć o zatrudnieniu obcokrajowca w Polsce.
Znajdź najlepszych kandydatów
Szukanie odpowiednich pracowników to czasochłonne i wymagające zajęcie. Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, jaki profil osoby będzie idealny dla proponowanego zakresu obowiązków. Następnie sprawdzić, czy budżet firmy jest w stanie udźwignąć kolejne miesięczne wypłaty. Kolejny krok to opublikowanie ogłoszenia o pracę w internecie lub prasie. Można również, co często okazuje się najlepszym pomysłem, zwrócić się do agencji pośrednictwa pracy, która profesjonalnie i szybko zajmie się rekrutacją pracowników.
Sam komunikat „zatrudnię obcokrajowca” nie sprawi przecież, że zaczniesz otrzymywać wartościowe zgłoszenia. Dlatego tak ważne jest, by szukać pracowników przez godne zaufania źródła. Szerokie kontakty w interesujących nas krajach także z pewnością pomagają znaleźć osoby najbardziej polecane i wiarygodne.
Złóż odpowiednie zgłoszenia
Gdy już znajdziesz rzetelnych i wykwalifikowanych kandydatów, czas zająć się procedurą prawną pozwalającą na legalne zatrudnienie obcokrajowca. Cały proces nie jest jednak skomplikowany. Jeśli dana osoba pochodzi z takich państw jak Ukraina, Mołdawia, Rosja, Gruzja, Białoruś i Armenia, proces uzyskania zezwolenia na pracę jest nieco inny, niż w przypadku krajów Unii Europejskiej.
Przede wszystkim pracownicy ci muszą legalnie przebywać w Polsce na podstawie wydanej wizy. Po drugie, w związku z nowymi przepisami, wszyscy mieszkańcy krajów trzecich mogą podjąć w Polsce zatrudnienie tylko w ramach pracy sezonowej lub krótkoterminowej. Zamiar zatrudnienia takich osób pracodawca musi zgłosić w powiatowym urzędzie pracy.
Polecamy usługi e-biura do spraw cudzoziemców: wizy dla cudzoziemców, zezwolenia na pracę i inne formalności