poniedziałek, 17 października 2016

Jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać kartę stałego pobytu?

Karta stałego pobytu jest dla cudzoziemca ważnym dokumentem, dzięki któremu może on legalnie przebywać w na terenie Polski. Kartę pobytu podobnie jak w przypadku zezwolenia na pobyt wydaje Wojewoda, a za jej wydanie pobiera się opłatę. W celu uzyskania karty konieczne jest dostarczenie zaświadczenia o zameldowaniu. Jak wygląda procedura związana z otrzymaniem karty stałego pobytu?



Karta stałego pobytu – z czym należy się liczyć w celu jej zdobycia?


Cudzoziemiec ma obowiązek dostarczenia do właściwego urzędu wojewódzkiego zaświadczenia o zameldowaniu oraz dowodu uiszczenia opłaty. Kartę stałego pobytu należy odebrać osobiście, jednak zanim to nastąpi, cudzoziemiec musi złożyć najpierw w urzędzie odciski palców. Jeśli chodzi o wniosek o wydanie karty pobytu, to można posiłkować się dostępnym w Internecie wzorem.

Wraz z wnioskiem o wydanie karty stałego pobytu cudzoziemiec musi złożyć 3 egzemplarze wniosku, a w przypadku osób poniżej trzynastego roku życia wystarczy jeden egzemplarz. Dodatkowo konieczne jest złożenie czterech aktualnych fotografii w kolorze o wymiarach 45x35 mm. Potrzebne są także dwie kserokopie ważnego dokumentu podróży.

W przypadku związku małżeńskiego z obywatelem polskim konieczny jest także aktualny odpis aktu małżeństwa, kserokopia dowodu osobistego małżonka i zaświadczenie o wywiązywaniu się z zobowiązań podatkowych wobec Skarbu Państwa. W przypadku posiadania ważnej Karty Polaka potrzebna jest kserokopia ważnej Karty Polaka wraz z oryginałem do wglądu oraz dokumenty potwierdzające zamiar pozostania w Polsce na stałe.

W przypadku pochodzenia polskiego należy złożyć oryginał dokumentów potwierdzających posiadanie polskiego pochodzenia przez jednego rodziców, dziadków lub obojga pradziadków oraz dokumenty potwierdzające pokrewieństwo z osobą posiadającą polskie pochodzenie.