środa, 16 listopada 2016

Dowiedz się, jak zacząć oszczędzaćO tym, że warto oszczędzać, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Niestety, chociaż większość z nas deklaruje, że chciałaby mieć większą kontrolę nad swoimi wydatkami, tylko nielicznym udaje się co miesiąc odłożyć przynajmniej niewielką sumę. Osoby, które nie oszczędzają, tłumaczą się zazwyczaj zbyt niskimi zarobkami, brakiem wystarczającej wiedzy finansowej lub tzw. słomianym zapałem. Co zrobić, aby oszczędzanie było proste i skuteczne?


Wszystko zaczyna się w… głowie


Bez względu na to, ile wynoszą twoje zarobki, jeśli nie znajdziesz odpowiedniej motywacji, nie uda ci się odłożyć nawet złotówki. Brak jasnego celu to jeden z najczęstszych powodów, który sprawia, że przestajemy oszczędzać. Zastanów się, jaka rzecz jest ci potrzebna. Nowy telewizor? A może rower na weekendowe wycieczki? Na początek wybierz stosunkowo niedrogi przedmiot i określ przybliżoną datę jego zakupu. Następnie zastanów się, jaką kwotę co miesiąc będziesz musiał odkładać, aby kupić wymarzoną rzecz. Otrzymaną sumę podziel dodatkowo przez liczbę dni. Przykładowo pralka kosztuje 1000 zł, chcesz na nią uzbierać w ciągu 10 miesięcy. Oznacza to, że z każdej pensji musisz odłożyć 100 zł, co daje ok. 3,50 zł dziennie. Prawda, że to niewielka kwota? Jak widzisz oszczędzanie to przede wszystkim odnalezienie silnej motywacji oraz trzymanie się z góry ustalonego celu.

Wystarczy zmiana nawyków

Wiesz już, na co będziesz odkładał pieniądze, teraz musisz się zastanowić, które wydatki najbardziej obciążają twój budżet i powodują, że każdy miesiąc kończysz z zerowym saldem na koncie. Zrób listę wszystkich stałych opłat, takich jak czynsz, rachunek za internet i telefon, rata kredytu itd. Jest to grupa wydatków, które najtrudniej ograniczyć. Następnie zapisuj przez miesiąc, ile środków przeznaczasz na jedzenie, kosmetyki i ubrania. Ostatnią grupę wydatków powinny stanowić tzw. drobne przyjemności: bilety do kina, obiady w restauracji, drogie magazyny. Pomyśl, w jaki sposób mógłbyś ograniczyć te wydatki. Zacznij zabierać do pracy kanapki, a prasę czytaj w internecie. Wystarczy odrobina pomysłowości, aby w twoim portfelu co miesiąc zostawała całkiem spora suma.


Małymi krokami do celu

Oszczędzanie to umiejętność, której można i warto się nauczyć. Podobnie jak nauka pisania i czytania po pewnym czasie jest dla nas tak naturalna, że nie zastanawiamy się, w jaki sposób składamy litery, oszczędzanie może stać się nawykiem, który na stałe “wejdzie ci w krew”. Gdy już uda ci się odłożyć fundusze na tańszą rzecz, zacznij wyznaczać sobie nieco trudniejsze cele. Zagraniczna wycieczka, nowoczesny laptop, wyposażenie kuchni - wszystko jest w zasięgu twoich możliwości. Nie zapominaj, że każda złotówka zbliża cię do wyznaczonego celu, dlatego nawet drobne oszczędności po pewnym czasie dają spektakularne rezultaty.A co zrobić, gdy zaskoczył cię niespodziewany wydatek i potrzebujesz pieniędzy natychmiast? Pożyczka chwilówka to prosty sposób na zasilenie domowego budżetu. Nie musisz nawet wychodzić z domu, a wszystkie formalności wypełnisz przez internet.