poniedziałek, 20 lutego 2017

Jak Polacy oceniają jakość swojego życia?



Główny Urząd Statystyczny już po raz trzeci przygotował raport pt. “Jakość życia w Polsce”. Jak wynika z danych GUS, w ubiegłym roku zaledwie 14 proc. mieszkańców naszego kraju oceniło pozytywnie swój budżet domowy. Niemal 30 proc. Polaków stwierdziło z kolei, że ma złą sytuację materialną. Na co przeznaczamy najwięcej pieniędzy? Jak możemy sobie poradzić z nieoczekiwanymi wydatkami?



Mieszkanie i jedzenie


Według raportu opublikowanego przez GUS gospodarstwa domowe przeznaczają najwięcej środków na mieszkanie oraz żywność i napoje bezalkoholowe. Wydatki te stanowią kolejno 20,1 proc. oraz 24 proc. wszystkich wydatków domowych ogółem. Niepokojący może się wydawać fakt, iż z powodu złej sytuacji materialnej Polacy rezygnują z wizyty u lekarza (odpowiedzi takiej udzieliło 18,7 proc. respondentów) oraz wakacji (aż 37,9 proc.). Jednocześnie większość z nas ocenia dobrze zarówno swój stan zdrowia (58,5 proc.), jak i rodzaj zatrudnienia (61,9 proc. ankietowanych przyznało, że nie ma zastrzeżeń  do swojej pracy). Na podstawie powyższych wyników widać więc, że jakość życia w Polsce jest daleka od ideału, jednak na wielu płaszczyznach udaje nam się osiągnąć wysoki poziom zadowolenia.  

Sposób na nagłe wydatki


Chociaż nie wszyscy mieszkańcy Polski narzekają na poziom swojego budżetu domowego, nie zawsze możemy pokryć nieoczekiwany wydatek z bieżących dochodów lub zgromadzonych oszczędności. Jak podaje GUS, w 2016 roku 41,1 proc. respondentów przyznało, że nie dałoby rady samodzielnie sfinansować wydatku rzędu 1150 zł. Jest to często zbyt mała kwota, aby starać się o nią w banku, a jednocześnie zbyt duża, aby prosić o pomoc rodzinę i znajomych. Rozwiązaniem okresowych trudności finansowych coraz częściej stają się pożyczki przez internet. Szybka gotówka trafi na nasze konto nawet w ciągu 15 minut, a samo złożenie wniosku nie wymaga wypełniania licznych formalności. Na stronie blog pożyczkowy znajdziesz szczegółowe informacje o pożyczkach internetowych.

Osoby, które po raz pierwszy korzystają z usług danego pożyczkodawcy, mogą dodatkowo skorzystać z chwilówki za 0 zł (oferowanej przez wiele firm), za którą nie trzeba płacić odsetek i prowizji. Warunkiem jest jednak spłata zobowiązania w wyznaczonym terminie, dlatego przed podpisaniem umowy warto przygotować się na oddanie długu. Jak to zrobić? Najlepiej dokładnie kontrolować wszystkie wydatki i ograniczyć zbędne zakupy. Dzięki temu uda nam się oddać pożyczkę na czas, a w przyszłości będziemy mogli ubiegać się o znacznie wyższą kwotę