środa, 17 czerwca 2015

Absynt – składniki i właściwości

Absynt jest wysokoprocentowym napojem alkoholowym. Na przestrzeni wielu lat powstało sporo publikacji na temat absyntu, a sam trunek jest owiany tajemnicą i kontrowersjami. Przez to po części był w niektórych krajach zabroniony, a że “zakazany owoc” smakuje lepiej, to stał się on trunkiem poniekąd kultowym. Popularny w kręgach bohemy artystycznej spełniał rolę “wspomagacza” dla twórców bez natchnienia.

absynt

Składniki absyntu

Absynt jest otrzymywany za pomocą destylacji różnych ziół. Wiodącymi ziołami są kwiaty i liście piołunu oraz anyżu. Dodaje się również kopru włoskiego, hyzopu oraz innych ziół. Absynt bywa błędnie klasyfikowany jako rodzaj nalewki. Absynt nie jest nalewką – jest on butelkowany z dodatkiem cukru. Absynt jest najczęściej zielony (albo naturalny, albo z powodu dodanego barwnika) i dlatego zwany jest potocznie Zieloną Wróżką.

Absynt = halucynacje?

Innym powodem, dla którego jest on tak nazywany są wysokie właściwości psychoaktywne. Są one związane z zawartym w absyncie tujonem. Absynt zawiera wysoką zawartość alkoholu, to oraz znaczne stężenie olejków eterycznych spowodowało powstanie wielu sposobów spożywania absyntu. Różne sposoby spożywania

Ci, którzy piją absynt dodają wodę do absyntu w proporcjach odpowiednio 3-5 : 1. Dodawanie wody powoduje mętnienie absyntu. Wody używa się również do rozpuszczania cukru, który dodawany jest w celu zmniejszeniu potwornej goryczy. Wszystko to co jest związane z przygotowaniami uważa się za kluczową część spożywania absyntu. Poddane one zostały rytualizacji i zostały uzupełnione specjalnymi ażurowymi łyżeczkami oraz innymi akcesoriami. Absynt jest w smaku podobny do innych alkoholu z zawartością anyżu. Jets w nim jesdnak wyraźnie zaznaczona gorycz, którą przełamuje dodatek różnych innych ziół.