czwartek, 2 lipca 2015

Półwysep Helski

Hel to jedno z najpiękniejszych miejsc w kraju. Cały półwysep to teren ciągnący się w zachodniej części Zatoki Gdańskiej, od północy mający dostęp do otwartego morza.W tym skrawku ziemi w kształcie rozszerzającej się w kierunku południowo-wschodnim, od nasady ku cyplowi, kosy o długości 35 km niewątpliwie kryje się urok na skalę europejską. Teren ten jednak jest narażony na dość szybką degradację, ale nie brakuje ludzi zaciekle broniących naturalnych walorów półwyspu.
Jest to bowiem zaledwie 32,3 km2 odcinek, gdzie szerokość waha się od 150 metrów w cześci położonej na zachodzie, gdzie widać zarówno Zatokę jak i Morze Bałtyckie.

Hel
Flora półwyspu to głównie lasy sosnowe, są one wszechobecne co jest niewątpliwie dużym plusem dla spacerowiczów, szlaki są dobrze przygotowane, a dojście nad otwarte morze, widok wydm naturalnie wykształconych zadowoli każdego. Natomiast większośc plaż od strony zatok (jedyne w Polsce plaże nadmorskie o ekspozycji południowej) ukształtowana została sztucznie. Przyroda helska warunkowana była głównie w wyniku postępu osadnictwa, zmorą jest nadużywanie turystyczne tego regionu, przez co często stosować trzeba metody techniczne w celu umacniania linii brzegowych. 

Trzeba dbać o ten region gdyż Półwysep Helski to region unikalny w skali europejskiej pod względem śródmorskiego położenia. Na szczęście na terenie półwyspu istnieje Nadmorski Park krajobrazowy. Na tym niewielkim skrawku ziemi znajduje się kilka bardzo znanych kurtortów. Świetnie turystycznie rozwinięty Hel, z dośc jednak ubogą bazą noclegową na samym końcu półwyspu od lat przyciąga turystystów. Oprócz tego jeden z najpopularniejszych ośrodków wczasowych – Władysławowo, coraz lepiej rozwijające się dzięki stworzeniu doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych Jastarnia, Kuźnica, czy osławione Chałupy oraz szeroko znana ze słabości do niej wielu gwiazd poslkiego showbiznesu Jurata.