poniedziałek, 14 września 2015

Kiedy zaczyna brakować słońca…



Wraz z nadejściem jesieni często tracimy chęć do życia. Jeżeli pojawiają się u Ciebie trudności ze skupieniem się na pracy, brakuje Ci ochoty na kontakty towarzyskie, najchętniej tylko byś spał/a, bardzo możliwe, że cierpisz na depresję sezonową.

Depresja sezonowa, czy inaczej sezonowe zaburzenie afektywne lub sezonowe zaburzenie nastroju, jest bardzo częstym zjawiskiem. Pojawia się zwykle w październiku lub listopadzie, gdy dni stają się coraz krótsze, pochmurne i chłodne, a natężenie światła słonecznego znacząco maleje. Często pada deszcz i jest mgliście.

Zaburzenie to dotyka cztery razy częściej kobiet niż mężczyzn, cierpią też na nie małe dzieci. Depresji sezonowej mogą towarzyszyć wszystkie objawy charakterystyczne dla „normalnej” depresji, ale w mniejszym nasileniu. Osoby dotknięte depresją sezonową odczuwają  senność i apatię, tracą chęć do życia, stają się przygnębione i rozdrażnione. Pojawia się uczucie smutku i beznadziei. Inne objawy to duży apetyt (szczególnie na węglowodany), kłopoty z koncentracją, wahania nastroju, zobojętnienie. Objawy zwykle ustępują wraz z nadejściem wiosny.
Warto również wiedzieć, iż brak słońca jest główną przyczyną niedoboru witaminy D3 w naszym organizmie. Witamina ta bowiem produkowana jest w naszej skórze właśnie pod wpływem promieni słonecznych. Przeczytaj na ten temat artykuł: Niedobór witaminy D3 u dorosłych.

Najpopularniejsze metody leczenia depresji sezonowej to farmakoterapia, fototerapia (leczenie światłem imitującym światło słoneczne) oraz psychoterapia. Farmakoterapia polega na podawaniu leków przeciwdepresyjnych. Często też łączy się różne formy terapii.

W Szwecji depresję sezonową leczy się również dźwiękiem. Chorzy na tę dolegliwość, w ramach terapii słuchają płyt z nagranymi odgłosami lata.

Jeśli ten stan trwa dłużej niż dwa tygodnie i nie możesz sobie poradzić z codziennymi obowiązkami, warto skorzystać z pomocy psychiatry. Gdy jednak źle się czujesz tylko przez kilka dni, nie popadaj w panikę. Jesienne obniżenie nastroju jest naturalnym zjawiskiem. Warto w tym okresie wspomóc organizm poprzez suplementy diety, których działanie wpłynie na znaczne polepszenie naszego samopoczucia oraz kondycji psychofizycznej.

Czy wiesz, że dzień 10 października
jest Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego?