poniedziałek, 14 września 2015
Wydziedziczenie? Co to takiego?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż oprócz instytucji dziedziczenia istnieje również coś takiego jak wydziedziczenie. W jaki sposób można kogoś wydziedziczyć?
Czym jest wydziedziczenie
Wydziedziczenie jest po prostu pozbawieniem prawa do spadku osób uprawnionych do dziedziczenia. Warto wiedzieć, iż nie istnieje możliwość wydziedziczenia częściowego lub wydziedziczenia z powodów, które nie zostały określone Przepisami prawa, a są nimi trzy przesłanki.
Pierwsza z nich dotyczy sytuacji, w której spadkobierca popełnia przestępstwo przeciwko zdrowiu lub życiu spadkodawcy lub bliskiej jemu osoby. Druga dotyczy sytuacji, gdy spadkobierca postępuje wbrew zasadom współżycia społecznego i tym samym wbrew woli spadkodawcy. Natomiast trzecia przesłanka występuje wówczas, gdy spadkobierca nie wywiązuje się rodzinnych obowiązków.
Jak dokonać wydziedziczenia
Należy wiedzieć, iż wydziedziczenie może zostać dokonane tylko poprzez stosowny zapis w testamencie. Nie ma możliwości wydziedziczenia kogoś częściowo. Albo wydziedziczenie następuje w całości albo w ogóle. Ponadto prawo przewiduje również możliwość anulowania wydziedziczenia, ale tylko wówczas, gdy dane zachowanie, które było prawną przesłanką do wydziedziczenia, zostało przez spadkodawcę wybaczone. Wybaczenie to musi jednak być możliwe do udowodnienia, na przykład poprzez pisemne bądź ustane oświadczenie, a także zeznania świadków.
Wydziedziczenie może być niesłuszne?
Tak. Wówczas spadkobierca, wobec którego wystąpiono o wydziedziczenie, może się odwołać od tej decyzji do sądu. Sprawy tego typu bywają trudne, gdyż wymagają od zaskarżającego udowodnienia, iż przesłanki, na podstawie których został on wydziedziczony, są bezzasadne. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Czym jest wydziedziczenie i jak go dokonać