Nie każdy wie, iż prawo daje możliwość ubiegania się o obniżenie zasądzonych alimentów. Może to mieć miejsce jednak wówczas, gdy zostaną spełnione prawne przesłanki, ściśle określone w kodeksie Opiekuńczym i Rodzinnym. Dziś podpowiemy, jakie to przesłanki oraz wskażemy, co powinno znaleźć się we wniosku o obniżenie alimentów.
Przesłanki do obniżenia alimentów
Podstawą prawną do obniżenia alimentów jest art. 138 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Określa on bowiem, iż o zmianę przeczenie w sprawie alimentów możemy ubiegać się wtedy, gdy spełnione zostaną przesłanki wskazujące na zmianę stosunków albo naszych jako występujących z roszczeniem, albo osoby, która uprawniona jest do otrzymywania od nas alimentów. Do przesłanek tych zaliczamy sytuację,w której osoba otrzymująca alimenty podjęła pracę zarobkową lub osoba płacąca alimenty utraciła możliwości zarobkowe, na przykład na skutek utraty pracy, ciężkiej, kosztownej choroby bądź innych okoliczności uniemożliwiających uzyskiwanie dotychczasowych dochodów.
Co zawiera pozew o obniżenie alimentów
Pozew ten powinien zawierać standardowe dla tego typu pism elementy, jak: data oraz miejscowość, oznaczenie stron, kwota aktualnie zasądzonych alimentów, sygnatura poprzedniej sprawy, oznaczenie sądu, tytuł pozwu, czyli ” Pozew o obniżenie alimentów”, żądanie powoda, uzasadnienie, dowody, podpis oraz załączniki.
Należy w szczególności precyzyjnie opisać okoliczności, na podstawie których ubiegamy się o obniżenie alimentów, dołączając wszelkie dowody. To właśnie na tej podstawie sąd podejmie decyzję o uwzględnieniu naszego roszczenia. Warto w tej sprawie skonsultować się z adwokatem, który wskaże, w jaki sposób sformułować odpowiednie argument oraz podpowie, jakie dowody możemy do pozwu dołączyć, aby zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy.
Źródło: Adwokat z Wrocławia