Wszelkiego rodzaju pomiary światłowodów, są wprowadzeniem do bardzo wnikliwej analizy przydatności danego światłowodu do przesyłania sygnałów optycznych. Dzięki tym pomiarom, możemy sprawdzić czy dana sieć światłowodowa funkcjonuje w odpowiedni sposób zarówno w całości, jak też - na wybranym odcinku.
Oto najważniejsze parametry, które są związane z miernictwem światłowodowym.
1. Tłumienie jednostkowe światłowodu. Parametr ten, dotyczy każdego światłowodu. Nie ma linii światłowodowej, w której nie pojawiałyby się jakiekolwiek zaniki sygnału. Tłumienie jednostkowe, to różnica pomiędzy mocą sygnału wyjściowego a mocą sygnału wejściowego zmierzona na odcinku jednego kilometra. Wynika to zresztą z jednostki tego parametru, czyli dB/km.
2. Tłumienie całkowite łącza światłowodowego - to parametr, który określa wartość strat w sygnale optycznym na odcinku całego łącza, to jest pomiędzy kolejnymi złączami.
3. Straty połączeniowe - to parametr, który określa, jak duże straty pojawiają się na złączeniu światłowodów. Podobnie jak w przypadku połączeń elektrycznych, również i w przypadku światłowodów pojawiają się straty szczególnie na różnego rodzaju połączeniach, złączach i spawaniach (w szczególny sposób na tych ostatnich).
4. Reflektancja łączy - to parametr określający wzmocnienie sygnałowe poszczególnych łączy. W przypadku łączeń pomiędzy odcinkami światłowodów, parametr ten powinien wynosić od 45 - 65 dB co jest standardem w technice światłowodowej. Wartość wzmocnienia, jest zależna nie tylko od jakości łącza, ale też od jego typu (UPS, APS itd).
Powyżej wymieniliśmy podstawowe parametry które powinny obejmować pomiary światłowodów. Jest ich znacznie więcej - w zależności od specyfikacji sieci jak też zamówionego rodzaju pomiarów.