O podobieństwach i różnicach pomiędzy mieszkańcami Polski i Czech krążą legendy. Chociaż eksperci finansowi przekonują, że standard życia w obu państwach jest podobny, wydaje się, że dzieli nas bardzo wiele.
Polak (nie)zadowolony
Mówi się, że Polacy to na naród malkontentów, narzekających na wszystko dookoła. Czy to prawda? Według badania przeprowadzonego przez CBOS aż 72% Polaków uważa, że generalnie jest zadowolona ze swojego życia. 24% respondentów przyznało, że jest średnio zadowolona, natomiast tylko 3% uważa, że jest niezadowolona ze swojego życia. Co budzi naszą największą dumę i jest powodem satysfakcji? Ponad 90% polskich rodziców przyznało, że jest zadowolona ze swoich dzieci, 82% małżeństw odczuwa satysfakcję z małżeństwa, 81% wszystkich ankietowanych czerpie radość z posiadanych relacji towarzyskich, natomiast 78% z miejsca zamieszkania. Widać więc, że największą radość przynoszą Polakom kontakty z rodziną i najbliższymi. A na co najczęściej narzekamy? Przeważnie jesteśmy niezadowoleni ze stanu swojego zdrowia i sytuacji materialnej.
Podobnie, ale inaczej
Porównując standard życia w Polsce i Czechach, warto mieć na względzie, czy bierzemy pod uwagę jedynie stolice obu państw, czy ogólną sytuację gospodarczą każdego z krajów. Osoby, które mieszkały zarówno w Warszawie, jak i w Pradze przyznają, że zasadniczo poziom życia w obu miastach jest podobny. Duże perspektywy zawodowe, zatłoczone galerie handlowe i kawiarenki to znak rozpoznawczy obu europejskich stolic. Sytuacja zmienia się, gdy przyjrzymy się szerzej warunkom życiowym, jakie panują na terenie całego obszaru Polski Czech. Dysproporcje społeczne i finansowe, jakie obserwujmy w naszym kraju wśród mieszkańców miast i wsi, nie są w Czechach tak bardzo widoczne. Subiektywne relacje osób mieszkających w Polsce i Czechach potwierdzają wskaźniki finansowe. Szacunkowe zarobki w Warszawie i Pradze są do siebie zbliżone, podobnie jak wskaźnik rzeczywistej indywidualnej konsumpcji (AIC), stosowany jako zamiennik PKB. W Czechach popularnością cieszą się chwilówki, czyli tzw. rychlé půjčky,które, podobnie jak w Polsce, można wziąć również online.
Emigracja do Czech - tak czy nie?
W związku z dynamicznym rozwojem czeskiego rynku pracy oraz powstawaniem w Pradze coraz większej ilości firm międzynarodowych, Polacy biorą pod uwagę Czechy jako kierunek emigracji. Koszty życia w Czechach są droższe, jednak osoby, które zdecydują się na przeprowadzkę do naszych południowych sąsiadów mogą a liczyć na wyższe niż w kraju zarobki oraz atrakcyjne świadczenia socjalne. Czynnikiem, który z pewnością zachęca do emigracji za południową granicę naszego kraju, jest bliska odległość Czech od Polski, podobny język oraz preferowany przez Czechów styl życia.