Dla niektórych jeden z sąsiadów Polski, dla innych doskonałe miejsce do zjeżdżania na nartach. Chociaż Słowacja jest położona tak blisko naszego kraju, w dalszym ciągu niewiele o niej wiemy. Tymczasem jest kilka rzeczy, które mogą nas zaskoczyć.
- Lider w przemyśle samochodowym
Przemysł motoryzacyjny rozwinął się na Słowacji w błyskawicznym tempie. Warto podkreślić, że jeszcze do niedawna to Polska była liderem w produkcji samochodów w Europie środkowowschodniej, natomiast dzisiaj prym wiedzie Słowacja, która może się pochwalić największą ilością wyprodukowanych samochodów, przypadających na jednego mieszkańca. Na Słowacji swoje fabryki mają trzy potężne marki motoryzacyjne: Volkswagen, KIA oraz Peugeot Citroën. Szacuje się, że w 2013 roku nasi południowi sąsiedzi wyprodukowali ponad 980 tysięcy aut.
- Mały kraj pełen kontrastów
Słowacja, która jest niewielkim krajem, odznacza się olbrzymią różnorodnością kulturową. Decyduje o tym zarówno położenie geograficzne oraz historia. Mniejszości narodowe stanowią ok. 15% społeczeństwa, z czego największa jest grupa Węgrów, następnie Romów, Czechów, Rusinów, Ukraińców, Niemców i Polaków. Tak duże zróżnicowanie etniczne sprawia, że nasi południowi sąsiedzi są krajem pełnym kontrastów. Na słowackich ulicach można usłyszeć kilkanaście języków, a niektóre dzielnice są zamieszkiwane wyłącznie przez członków innych narodowości.
- Zmiana waluty na euro
Słowacja przystąpiła do strefy euro 1 stycznia 2009 roku. Chociaż wówczas wydawało się , że nie jest do dobry moment na zmianę waluty, obecnie Słowacy i eksperci finansowi są zgodni, że była to dobra decyzja. Dzięki temu, że na Słowacji można płacić w euro, kraj odwiedza więcej turystów więcej turystów, m.in. z Niemiec, Francji oraz Włoch. Rząd Słowacji bardzo dobrze przygotowali się na zmianę waluty. Przez dłuższy czas sprzedawcy musieli podawać dwie ceny produktów (w koronach i euro), aby uniknąć zaokrąglania cen w górę. Być może dlatego 90% Słowaków stwierdziło, że jest zadowolona z przyjęcia europejskiej waluty.
- Szybkie pożyczki bez gotówki
Kolejna znacząca zmiana na rynku finansowym miała miejsce na Słowacji w ubiegłym roku. Firmy pożyczkowe, udzielające tzw. chwilówki muszą od września 2015 roku posiadać licencję, wydawaną przez Narodowy Bank Słowacji. Umowy zawierane z pożyczkodawcami bez licencji, nie posiadają mocy prawnej. Ponadto ustawa zobowiązuje firmy pożyczkowe do utworzenia rejestru, w którym gromadzone są dane na temat osób korzystających z ich usług. Najbardziej radykalną zmianą jest jednak zakaz udzielania pożyczek w gotówce. Pożyczkodawcy mogą przekazać klientowi pieniądze jedynie na konto lub w postaci karty z limitem.
W Słowacji można również zaciągnąć pożyczkę online, czyli tzw. pôžička ihneď.