środa, 27 kwietnia 2016

Najważniejsze zagadnienia dotyczące światłowodów


Światłowody są to przeźroczyste włókna zrobione najczęściej ze szkła lub tworzywa sztucznego, w których dochodzi do propagacji światła. Warto zaznaczyć, że do zakańczania światłowodów wykorzystuje się tak zwane pigtalle, czyli krótkie odcinki jednowłóknowego światłowodu z wtykiem. 

Funkcjonowanie światłowodów

Jeżeli chodzi o funkcjonowanie światłowodów to polega ono na tym, że promienie światła działają podobnie jak prąd w przewodach elektrycznych. Źródłem promieni światła może być zarówno dioda LED jak również laser półprzewodnikowy. 
Światłowody są dosyć odporne na zewnętrzne zakłócenia elektromagnetyczne. 
Niestety czasami może dochodzić do wypromieniowania światła poprzez boczne powierzchnie światłowodu. Można to ograniczyć stosując zmiany współczynnika załamania światła. 
Zmiany w najprostszym przypadku mogą być skokowe, ale bywają również gradientowe. 

Podział i spawanie światowodów

Światłowody możemy podzielić ze względu na rozkład współczynnika załamania światła- skokowe i gradientowe. Ze względu na rodzaj stosowanego materiału- szklane, plastikowe i półprzewodnikowe, a także ze względu na geometrię- planarne, paskowe i włókniste. 
Spawanie światłowodów może być przeprowadzone mechanicznie przy użyciu szybkozłączek, a także przy użyciu łuku elektrycznego. Metoda spawania przy użyciu łuku elektrycznego jest trwała i służą do niej spawarki światłowodowe. 

Zastosowanie światłowodów

Dzięki możliwością jakie daje spawanie światłowodów można otrzymywać łącza o sporej długości. Znajdują one zastosowanie w telekomunikacji. Spotykamy zarówno łącza telefoniczne, jak i telekomunikacyjne. Oprócz tego światłowody znalazły zastosowanie w medycynie, gdzie są ogromnie ważne w chirurgi i endoskopii. 
Inne branże korzystające ze światłowodów to motoryzacja- wyświetlacze, transmisja danych oraz branża informatyczna- układy połączeń optycznych, szyny transmisji danych, a także czujniki.