środa, 20 kwietnia 2016

Zatrzymanie prawa jazdy przez policjanta

Polskie prawo przewiduje możliwość zatrzymania prawa jazdy przez policjanta, jeśli wystąpią pewne przesłanki. Warto więc wiedzieć, w jakich okolicznościach może dojść do zatrzymania dokumentu oraz jakie niesie to za sobą konsekwencje.
Podstawowe przepisy dotyczące zatrzymania prawa jazdy zawarte są w Ustawie z dnia  20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym, a w szczególności w artykule 135. Zgodnie z nim policjantowi przysługuje prawo do zatrzymania prawa jazdy w następujących okolicznościach:
- policjant posiada uzasadnione podejrzenie, iż kierowca prowadzi pojazd znajdując się pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych,
- prawo jazdy jest zniszczone w takim stopniu, iż uniemożliwia to odczytanie zawartych tam danych,
- policjant ma uzasadnione podejrzenie, iż dokument mógł zostać sfałszowany,
- dokument utracił termin ważności,
- w stosunku do właściciela dokumentu zostało wydane postanowienie o cofnięciu mu prawa jazdy,
- kierowca przekroczył liczbę przepisowych 24 (lub 20 w przypadku, gdy nie przekroczono 1 roku od dnia wydania prawa jazdy) za naruszenie przepisów karnych.
Warto również wiedzieć, iż od 2015 roku administracyjne zatrzymanie prawa jazdy może nastąpić w sytuacji, gdy kierowca rażąco przekroczy dopuszczalną prędkość 50km/h w terenie zabudowanym, jak również w przypadku stwierdzenia, iż kierowca przewozi nadmierną ilość osób. 
Procedura zatrzymania prawa jazdy

W szczególności należy zaznaczyć, iż policjant, który zatrzymuje prawo jazdy kierowcy, ma obowiązek wystawienia mu pokwitowania, które uprawnia do prowadzenia pojazdu przez 24 bądź 72 godziny lub przez 7 dni od momentu zatrzymania dokumentu. Na termin ten wpływ ma przyczyna zatrzymania prawa jazdy. 

Następnie policjant w ciągu 7 dni ma obowiązek przekazania dokumentu właściwemu organowi  - w przypadku wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji - sądowi, natomiast w przypadku przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji - Prokuraturze.
Właściwy organ, po otrzymaniu dokumentu, w ciągu 14 dni ma obowiązek  wydania postanowienia o zatrzymaniu lub zwrocie prawa jazdy. Warto wiedzieć, iż postanowienie  o zatrzymaniu prawa jazdy może podlegać zaskarżeniu. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: http://kancelariaea.pl/sprawy-karne/63-zatrzymanie-prawa-jazdy.html