czwartek, 30 czerwca 2016
Jak wyjść z długów?
Najpierw jest jeden kredyt, zaciągany na zakup wymarzonego M lub samochodu. Po pewnym czasie bank oferuje jeszcze kartę kredytową, linię kredytową w rachunku albo kredyt 0%, który warto zaciągnąć na wakacje. Dopóki kredytobiorca posiada wystarczającą ilość środków, aby spłacać kolejne raty kredytów, wszystko z punktu widzenia banku jest w porządku. Wystarczy, że pojawi się choroba lub kredytobiorca straci pracę, aby jego sytuacja kredytowa zrobiła się mało komfortowa. Na co zatem zwracać uwagę, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia?
Czym jest spirala zadłużenia?
Zaciąganie kolejnych kredytów po to, aby spłacić swoje wcześniejsze zobowiązania kredytowe, to szybki sposób, aby popaść w finansowe kłopoty. Niektórzy kredytobiorcy wiedząc, że bank nie udzieli im kolejnego kredytu z powodu braku zdolności kredytowej, sięga po pożyczki chwilówki, które są udzielane na krótkie okresy a jednocześnie są bardzo wysoko oprocentowane. Teoretycznie wcześniej zaciągnięte zobowiązanie jest spłacane, ale jednocześnie do spłaty pozostaje kolejna pożyczka, zwykle udzielona na mniej korzystnych warunkach.
Jak wyjść ze spirali zadłużenia?
Przede wszystkim już przy pierwszych problemach z terminowością spłat kredytu warto skontaktować się z bankiem, aby skorzystać z czasowego zawieszenia płatności lub też aby wydłużyć czas spłaty kredytu, co obniży wysokość raty. Zanim sięgniemy po kolejny kredyt warto się przyjrzeć swoim wydatkom - być może niektórych z nich można uniknąć, a uzyskane w ten sposób oszczędności przeznaczyć na spłatę kredytów. Warto również zamknąć kartę kredytową, bowiem korzystanie z niej sprzyja dokonywaniu niepotrzebnych zakupów, które są także formą kredytu.
Ostatecznym krokiem, na jaki może się zgodzić nadmiernie zadłużony klient, jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej, przy czym taką upadłość ogłasza sąd. Z upadłością konsumencką wiąże się również pewna niedogodność - taki konsument nie może korzystać z produktów kredytowych, choć jego dotychczasowe zobowiązania kredytowe zostają umorzone lub zredukowane.
Zobacz również: porady finansowe - blog o finansach i nie tylko