wtorek, 22 września 2015

Co z tą solą himalajską?

Choć lekarze przestrzegają na każdym kroku przed używaniem soli, to jednak ta, której poświęcony jest ten artykuł, zasługuje na szczególną uwagę. Sól himalajska – skarbnica minerałów oraz prozdrowotnych właściwości. Poznajmy ją bliżej.

Pochodzenie
Na temat soli himalajskiej istnieje wiele sprzecznych opinii. Jedni ją chwalą, inni podchodzą sceptycznie do jej cudownych właściwości.  Sól himalajska  cechuje się niezwykle dużą czystością z uwagi na fakt, iż powstawała w czasach, gdy w powietrzu nie było jeszcze  zanieczyszczeń.  Posiada bardzo dużo minerałów – badania wykazały, iż jest ich tam aż 80. 

Właściwości prozdrowotne soli himalajskiej

Swą popularność sól himalajska zawdzięcza swym właściwościom prozdrowotnym.  W śród najważniejszych z nich wymienić należy regulowanie poziomu wody w organizmie , doskonały wpływ na układ oddechowy i leczenie takich dolegliwości, jak bóle zatok czy stany zapalne gardła, pomaga chronić stawy i kości zapobiegając bólom reumatycznym. 

Ponadto polecana jest osobom z nadciśnieniem tętniczym, gdyż reguluje ciśnienie krwi, a także osobom z dolegliwościami pęcherzyka żółciowego.  Osoby dbające o swoją sylwetkę docenią wpływ soli himalajskiej na zmniejszenie cellulitu, a także wsparcie w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Z kolei sportowcom pomoże w zapobieganiu kurczom mięśni.  Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Sól himalajska – właściwości.

Jak stosować sól himalajską

Sól himalajska, oprócz standardowego zastosowania jako przyprawa i dodatek do potraw, może być wykorzystywana również w inny sposób.  Można z niej bowiem przyrządzić zdrowotną solankę i stosować jako płukankę  lub jako okłady przy schorzeniach zewnętrznych, na przykład przy grzybicy stóp, chorobach skóry czy opuchliźnie i oparzeniach.

Doskonale działa sól himalajska dodana do kąpieli. Nie tylko doskonale regeneruje i relaksuje, ale także pomaga oczyścić organizm z toksyn oraz świetnie wpływa na stan skóry, zwłaszcza w przypadku takich dolegliwości, jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry.