wtorek, 10 stycznia 2017

5 metod jak oszczędzać pieniądze
Trzymanie pieniędzy w skarpecie już dawno odeszło do lamusa. Żeby oszczędności nie traciły na wartości, należy zastanowić się nad skutecznymi metodami, dzięki którym możliwe będzie zarabianie na swoich wolnych środkach. Oszczędzanie jest procesem, który wymaga czasu. Jest to krok do osiągnięcia finansowej równowagi, dzięki której będziemy mogli znacznie lepiej poradzić sobie z niefortunnymi niespodziankami losu. Niektórzy oszczędzają w celu przybliżenia sobie możliwości wyremontowania mieszkania, wyedukowania pociech, udania się na upragnione wakacje czy też chcą zwiększyć swoje przyszłe dochody na emeryturze. W zależności od czasu i ryzyka, na które jesteśmy gotowi się zgodzić, możemy liczyć na konkretny zysk. Jak oszczędzać pieniądze mądrze i skutecznie?


Metody oszczędzania pieniędzy, czyli jak robić to z głową?
1.    Zakupy za bankowe środkiKorzystanie z karty kredytowej okazuje się być niezwykle korzystne, jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy. Dla wielu osób jest to podstawowy środek płatniczy, który jest nieoceniony zarówno podczas robienia zakupów internetowych jak i w sklepach stacjonarnych. Można tutaj liczyć na zniżki, które oferują chociażby banki Millennium i mBank. Część oszczędności wato mieć na rachunku oszczędnościowych, a resztę zainwestować w akcje czy lokaty terminowe. Kart kredytowych można mieć kilka, ale tak naprawdę to wystarczą nawet dwie. Okazuje się, że niewypłacanie pieniędzy w bankomatach pozwala zaoszczędzić naprawdę znaczną kwotę w dłuższej perspektywie czasu. Nie pobieramy wówczas pieniędzy z konta, a za zakupy płacimy równowartość zamówienia.


2.    Metoda skarbonkiChociaż płacenie kartą staje się coraz popularniejsze, to jednak nikt nie korzysta jedynie z transakcji bezgotówkowych. Jeśli więc podczas zakupów zostaną nam drobne, to warto je odłożyć do skarbonki. Powinny znaleźć się tam wszystkie pozostałe w portfelu monety. Można oczywiście ustalić, że do słoika będziemy wrzucać tylko pięciozłotówki czy też jednozłotowi – wszystko zależy od naszych predyspozycji finansowych.


3.    Oszczędzanie metodą małych krokówOszczędzanie jest procesem długofalowym, a więc nie ma co od razu rzucać się na głęboką wodę i odkładać każdego dnia po dziesięć czy dwadzieścia złotych, gdyż nasz zapał szybko może osłabnąć. Oszczędzania trzeba się nauczyć i warto zacząć od małych kwot. Liczy się tutaj systematyczność, dzięki której z biegiem czasu zaczniemy odkładać coraz większe sumy.


4.    Dostałaś/eś wynagrodzenie? Przelej część pieniędzy na konto oszczędnościowePrzelewanie zaoszczędzonych pieniędzy na koniec miesiąca może się okazać zgubne, gdyż wówczas mamy zwykle ograniczone już mocno wolne środki do życia. Dlatego też lepiej to robić od razu, po odnotowaniu przelewu z wypłatą. Można ustawić w banku stałe zlecenie przelewu określonej kwoty, konkretnego dnia każdego miesiąca. Dzięki temu łatwiej jest nam rozplanować wydatki na resztę dni w miesiącu, a dodatkowo możemy liczyć na powiększenie swoich oszczędności. Można zapisywać swoje wydatki i zbierać paragony, dzięki czemu będziemy mieli stały wgląd w to, na co tracimy pieniądze. To z kolei pozwoli na kontrolowanie budżetu. Koniec z zastanawianiem się, co stało się z zarobionymi pieniędzmi. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jak zaplanować swoje przyszłe wydatki.


5.    Niech bank Ci pomoże w oszczędzaniuRegularne oszczędzanie może być dla wielu osób dosyć problematycznym wyzwaniem. Warto sobie nieco pomóc, korzystając z narzędzi bankowych. Ustawienie opcji pobierania przez bank określonej części procentowej czy też ustalonej przez nas konkretnej kwoty przy każdej transakcji kartą, pozwala zaoszczędzić niemałą sumę. Więcej porad znajdziesz na stronie finanse domowe - polecam