wtorek, 10 stycznia 2017

Dlaczego warto oszczędzać od najmłodszych lat?


Oszczędzanie wydaje się tematem znanym powszechnie - umożliwiając stabilizację finansową oraz płynność pieniężną, zdroworozsądkowa oszczędność staje się cechą pożądaną u każdego. Często też jest wpajana dzieciom przez rodziców - jednak czy faktycznie warto oszczędzać od najmłodszych lat? O tym w dalszej części artykułu.

Dziecięce oszczędzanie - czy to ma sens?Wdrażane dziecka do zarządzania finansami wydaje się nieco kontrowersyjne, zwłaszcza w zestawieniu z dziecięcą potrzebą beztroski oraz zabawy. Przy bliższym zgłębieniu tego tematu okazuje się jednak, że podobna nauka ma sens i może przynieść wiele korzyści.

Od kiedy zacząć?Lekcje oszczędności warto kierować wobec dzieci, które wykazują pewną dojrzałość i są w stanie pojąć abstrakcyjne określenie, jakim jest pieniądz. W celu przybliżenia dziecku mechanizmu zarabiania i wydawania pieniędzy, należy zorganizować zabawę tematyczną, jak również rozmawiać i tłumaczyć podstawowe zasady funkcjonowania świata finansowego. Dziecko, które towarzyszy rodzicom w zakupach z pewnością wnioskuje z obserwacji, że za każdy produkt należy zapłacić. Również w zabawie możliwe staje się ukazanie dziecku, w jaki sposób rodzic zdobywa pieniądze oraz jak je wydaje, na artykuły codziennego użytku.

Celowość wprowadzania dziecka w świat finansówDziecko świadome podobnych mechanizmów łatwiej zrozumie sens odkładania pieniędzy, będzie też zmotywowane do podjęcia własnych oszczędności. Możliwość uzbierania określonej sumy pieniężnej i zakupienia za nią wymarzonej zabawki wydaje się wysoce zachęcająca. Warto wprowadzać dziecko w podobny system stopniowo, rozpoczynając od małych sum, na bazie których ukazany zostanie mechanizm oszczędzania.

Oszczędność u dziecka - jak zacząć?Jak wspomniano powyżej, warto rozpoczynać od niewielkich sum, które dziecko przeznaczy na wymarzone drobiazgi - słodycze, małe zabawki lub inne gadżety. W ten sposób z łatwością zrozumie, jak działa i na czym polega oszczędzanie. Żeby zachęcić dziecko i ułatwić mu odkładanie pieniędzy, warto wyposażyć je w skarbonkę. Nie musi to być popularna świnka - w sklepach istnieje mnóstwo rozmaitych propozycji dla najmłodszych, więc wybór optymalnej skarbonki nie powinien sprawić trudności.

Zalety oszczędzania w młodym wiekuWarto podkreślić, że prezentowane rozwiązanie cechuje się wieloma zaletami. Z pewnością korzystne jest wczesne wdrożenie dziecka i zapoznanie go z mechanizmami funkcjonowania świata finansowego. Zrozumienie zasad zarabiania i wydawania pieniędzy ułatwi dziecku życiowy start i zniweluje ryzyko nadmiernej rozrzutności w dorosłości. Dziecko świadome konieczności posiadania pieniędzy staranniej będzie organizować swój domowy budżet w dorosłym życiu, jak również wykaże szacunek i zrozumienie wobec rodziców.

Lokata oszczędnościowa dla dzieckaNa zakończenie można wspomnieć o rosnącej popularności lokat oszczędnościowych, zakładanych często przez rodziców dla swoich dzieci. Systematyczne wpłacanie określonych sum pieniężnych od najmłodszych lat umożliwia uzbieranie zadowalającej kwoty, która przekazywana jest dorosłemu już dziecku. Podobne rozwiązanie z pewnością ułatwia życiowy start w samodzielnie prowadzonym gospodarstwie domowym. Niezależnie od wysokości uzbieranych sum, wydaje się że warto podjąć podobne przedsięwzięcie, w celu zabezpieczenia dziecięcej przyszłości. Rodzice świadomi trudności dorosłego życia oraz chcący mieć wkład w organizację życiowej przestrzeni ich dorosłego dziecka powinni poważnie rozważyć podobną propozycję.

Więcej informacji o finansach, oszczędzaniu i pożyczkach znajdziesz na blogu - jak oszczędzać - zapraszamy do czytania i komentowania!